Led Panel

Led Panel

Led panel, ışıklandırma çeşitlerinden biridir. Bir led aydınlatma olarak geçen bu cihaz, dünya üzerinde bulunan çeşitli teknolojik araçların neredeyse çoğunda kullanılan led paneller, led teknolojisi ile üretilmektedir. Son yıllarda çok fazla rağbet ve ilgi görmesinin bir sonucu olarak da ayrı bir led piyasası ve sektörü oluşmuştur. Yaygın olarak kullanılan ve estetik açıdan hoş turan türleri ile dekoratif ışıklandırma sistemi olarak kullanılmaktadır.

Led Panel Nedir?

Led panel, adı üstünde bir panel içine yerleştirilen led aydınlatma çipleri sayesinde ışığın oluşmasına yardımcı olur. Daha sonra ise bu panele ve ışıklandırma ledlerine zarar gelmemesi için led aydınlatma çiplerinin üzerine ve özellikle de mekanizmaya bir zarar gelmemesi için bir pleksi kaplaması yapılır.

Led Paneller Nerelerde Kullanılır?

Led paneller genel olarak iç mekân tasarımlarında kullanılmaktadır. Dış alanlarda pek görülmemekle birlikte iç mekânlarda kullanımı oldukça yaygındır. Büyük alanlarda da ışıtmayı sağlayabildiği için kullanımı ve ekonomikliği sağladığı için de büyük ölçeklerde alanlarda da kullanılabilmektedir. Görsel anlamda çok fazla bir estetik görünüm elde edilebilmekle birlikte ortama şık bir hava katması ile de bilinir. Bu anlamda, oldukça fazla ilgi görmektedir. Örneğin giyim mağazalarında, otellerde, çeşitli cafeler ve son zamanlarda evlerde de kullanımında gözle görülür bir şekilde artış ve yayılma olmuştur.

Led Panel Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir mekânın ışıklandırmasının, led paneller ile sağlanması isteniyorsa öncelikle ışıklandırma yapılacak alanların ölçüsü alınmalı ve ürün boyut seçimi yapılmalıdır. Estetik bir görüntünün oluşturulması için de ürün çeşitlerinden tasarımı yapılacak alana göre en iyi rengin ve ışık renginin de belirlenmesi önerilir. Bu anlamda elbette led panellerin fiyat dengesi ve kullanımda ekonomiklik vs. gibi artılar sağlaması gibi unsurlar da çok önemli bir noktadır. Mekânın büyüklüğü bu konuda mutlaka belirtilmelidir ki ona göre bir panel çeşidi kullanıcıya sunulsun. Daha sonra kullanıcının hangi bölümlerde aydınlatma istediği ve nerelerde bu ışıklandırmayı kullanacağı çok önemli bir noktadır. Ürünün kaç adetten oluşması gerektiği de mutlaka satıcıya verilecek bilgiler arasında olmalıdır.

Bu unsurları genel olarak sıralarsak şöyle olabilir:

 • Mekânın büyüklüğünün belirlenmesi,
 • Mekânın büyüklüğüne ve ışıklandırma yapılacak alanın neresi olduğuna karar verilmesi,
 • İstenen led panel âdeti,
 • Mekândaki büyüklüğe doğru orantılı olacak sayı dengesi,
 • Led panellerin estetik özellikleri,
 • Led panelin ışıklandırma rengi,
 • Led panel boyutunun belirlenmesi,
 • Kullanılacak led panelin fiyat dengesi,
 • Led panelin kalite ve ekonomiklik dengesi,
 • Ürünün uzun vadede kullanım avantaj ve dezavantajları
 • Ürün alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu aydınlatma ürünlerinde bulunan CE belgesinin olmasıdır. Kullanıcı bu belgeyi göz önünde bulundurarak alıştırma yapmalıdır.
 • Panel seçiminde en önemli konu, paneli çalıştırdığınızda arka bölmeye ışık kaçmamasıdır.
 • Panel parçalarından olan driver’ın kaliteli olması beklenmelidir. Bu kısım kalitesiz ise led panel düzgün çalışmaz ve uzun vadeli kullanma hayalleri suya düşebilir.
 • Bakılacak en önemli konu ise panelde herhangi bir lekenin olmamasıdır.
 • Alınan led panelin arka yüzünde etiket olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Yukarıda sıralanan özelliklere dikkat edilerek ürün seçimi yapılırsa, kullanıcının pişman olmayacağı kesindir. Buna göre uzun vadede bu piyasanın araştırılması oldukça yarar sağlayabilir. Ürün çeşitlerinin iyice öğrenilmesi ve fiyat konusunda piyasanın takip edilmesi de önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca led panel aldıktan sonra kullanım talimatlarına uymak da önemli bir noktadır.

Close
Close
Sign in
Close
Cart (0)

Cart is empty No products in the cart.Language