Aydınlatma Armatürleri

Aydınlatma Armatürleri

Aydınlatma armatürü, sayıca fazla veya tek bir lambayı bir arada kendi bünyesinde bulundurarak onlara dekoratif bir görüntü veren araçlardır. Farklı amaçlar ve farklı görüntüler elde edilmek istendiğinde aydınlatma armatürleri bu ihtiyacı karşılıyor. Bu araçlar içerisinde birden çok ışık kaynağı bulundurabilmenin yanında lambayı koruma görevini de üstleniyor.

Aynı zamanda ilgili aydınlatmanın çalışabilmesi için gerekli diğer donanımları da bünyesinde bulunduruyorlar. Armatür içerisinde; güç kaynağı, optik, montaj ayağı ve bağlantı ekipmanları da yer alıyor. Armatürler ile hem ışığı doğru şekilde yönetebilir hem de estetik açıdan görselliğiyle göze hitap etmesini sağlayabilirsiniz. Görsel anlamda herhangi bir ortamda isterseniz dikkat çeken bir şekilde isterseniz de arka planda kalmasını amaçladığınız şekilde kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Aydınlatma armatürleri ile tasarlanan ortamda verilmek istenen görünüm desteklenir ve tamamlanır. Bu nedenle farklı armatürler ile farklı vurgular yapabilmek mümkündür. Aydınlatma tasarımı genel anlamda üç aşamadan oluşuyor. Bunları; ortam aydınlatması, görev aydınlatması ve vurgulu aydınlatma şeklinde ifade edebiliriz.

1- Ortam Aydınlatması

Ortam aydınlatması, söz konusu ortama genel anlamda yayılan arka plan ışığını oluşturur. Işık yüzeylerden yansıyabildiği ve malzemelerden geçebildiğinden dolayı çok yönlü olarak dağılır ve odağını kaybeder. Bu şekilde ışık yumuşar ve ortamdaki genel ortam seviyesi artarak ışık daha dengeli bir hale gelir.

2- Görev Aydınlatması

Görev aydınlatmasında belli bir amaca hizmet edecek doğru aydınlatma türü ve armatürü seçimi büyük rol oynar. Bu aydınlatma aşamasında ışığın belli bir noktaya veya odağa yönlendirilmesi söz konusudur. Örneğin bir masada çalışırken veya otururken ışığı konumuza göre yönlendirmeyi amaçlarsınız. Görev lambaları ile ışığı istediğiniz alana düşürebilirsiniz. Görev lambalarında kullanılanlar genellikle masa lambaları, zemin lambaları veya sarkıt lambalar şeklinde ifade edebiliriz.

3- Vurgulu Aydınlatma

Vurgulu aydınlatma, ortam aydınlatması ve görev aydınlatmasının bir karışımını oluşturuyor diyebiliriz. Vurgulu aydınlatma seçimleri pratik bir amacı hedeflemekten çok arka planda kalmaları ile istenilen amaca hizmet ederler. Diğer aydınlatma türlerine nazaran daha düşük güçte ve yoğunlukta bulunurlar. Gece lambaları vurgulu aydınlatmaya bir örnek olarak gösterilebilir.

Armatürlerimiz ile ister dış cephe olsun ister iç cephe olsun yaratmak istediğiniz her ortamı tasarlamanızı mümkün kılar. Dış cephe için kullanılan projektörler ile güçlü bir aydınlatma ve geniş alana yayılan ışık aralığını yakalayabilirsiniz. Yine dış cephede söz konusu bahçe veya yürüyüş yolları için ise gloplar tercih edilerek estetik ve dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz. Dış ortamlarda kullanılacak armatür çeşitleri suya ve neme karşı dayanıklı malzemelerden üretilir ve uzun süreli kullanımlara uygun olacak şekilde geliştirilir. Aydınlatma amacıyla yararlanılan armatür türlerinin standardı Türk Standartları Enstitüsü aracılığıyla karşılanır ve armatür imalatı sırasında kullanılan malzemeler için TS uygunluk belgesi şartı aranır. Armatürler isimlerinin önündeki harfler ile belirlenir ve ayırt edilir. Lamba armatür çeşitleri nelerdir sizlere bundan bahsedelim:

1- Akkor flamanlı ve gazlı deşarj ampul armatürleri

Tavan armatürleri, porselen kaideli armatürler, çelik telli kafesli etanj armatür çeşitleri, atelye armatürü, asma tavan armatürleri, avize armatürü, duvar aplik armatürleri şeklinde geniş ürün yelpazesine sahip bir kategori oluşturur.

2- Projektör Armatürler

Kullanım alanlarını cephe aydınlatmaları, tarihi binalar, limanlar, müzeler veya spor salonları gibi yerler oluşturur.

3- Acil Aydınlatma Armatürleri

Bu armatürler acil durumlar için kaçış yolları üzerinde konumlandırılırlar.

Aydınlatma armatürleri ile istenilen amaca ve oluşturulmak istenen atmosfere sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken gerekli aydınlatmayı doğru armatür seçimi ile birleştirebilmeniz diyebiliriz.

Close
Close
Sign in
Close
Cart (0)

Cart is empty No products in the cart.Language