Yanlış Işık Gözün Düşmanı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüz dünyasında kapalı mekanlarda doğal ışıktan uzakta geçirdiğimiz zaman dilimi, günden güne artıyor. Bu süre kış aylarında çok daha fazla oluyor. Işığa duyulan ihtiyaç anında ise devreye yapay ışıklar giriyor. Ancak bulunduğumuz ortamı aydınlatmak amacıyla kullandığımız ışıklar, doğru kullanılmadığı takdirde göz sağlığını tehdit edebiliyor. Genelde dikkat edilmeyen bu detay, ilerleyen zamanlarda göz hastalıkları başta olmak üzere bir çok sağlık problemine yol açabiliyor. Konuyla ilgili bilgiler paylaşan bir doktor, kişilerin ev ve çalışma ortamlarında, özellikle parlak ışıktan kaçınmaları gerektiğini söyledi. Işığın çok parlak olduğu ortamlarda göz bebeğinin küçüleceğini kaydeden doktor, bu durumun baş ağrısına neden olacağını ve migreni tetikleyebileceğini belirtti. Aydınlatmalarda floresan ampullerin çok fazla elektromanyetik dalga yaydığını ve ışığı kesik kesik gönderdiği için önerilmediğine dikkat çeken doktor, LED ampul kullanılmasının gözleri daha az yoracağını da sözlerine ekledi.  Aydınlık kadar loş ve karanlık ortamların da gözler için problem yaratacağına değinen doktor, “ortam karanlık olduğunda daha iyi görebilmek için göz bebeği büyür. Bu da göz tansiyonunun artmasına neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Çalışırken Işık Önden Gelmeli!

Çalışma ortamlarındaki ışığın masaya önden vurması gerektiğini dile getiren doktor, kişinin gölgesinin masaya düşmemesi gerektiğini belirtti. “Işık, göz hizasının daha yukarısından masaya gelmeli” diyen doktor, masa lambası kullanımını da değerlendirdi. “Sağ el kullanıyorsak ışık soldan, sol elimizi kullanıyorsak ise ışık sağdan omuz üzerinden masaya düşmelidir.” dedi.

Gece uyurken Işığı Açık Bırakmayın!

Gece uyurken ışıkların açık bırakılmaması konusunda da uyarılarda bulunan doktor, bu durumun gözde miyozis (küçülme) yaparak miyopiye neden olabileceğini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: https://www.lightworld.com.tr/yanlis-isik-gozun-dusmani/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.