Yakında Türkiye’yi Bitkiler Aydınlatacak

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bir Doktora öğrencisi ve Kimya Bölümü Proje Asistanının sunduğu proje, katılımcıların beğeni ve dikkatlerinden kaçmayarak gündeme düştü. Asistan akın gelecekte şehirlerin bitkilerle aydınlatılacağını söyledi. Aydınlatma ve enerji verimliliği konularında çalışan Asistan’ın Organik Işık Yayan Bitkiler Projesinde; ateş böceği, deniz anası gibi ışık saçan canlıların bu özelliklerinin bulunduğu genler alınıp bitkinin tohumuna tümörlenecek. Bitki de onu vücuduna yaymaya başlayacak. Böylece ışık içeriği taşıyan moleküller ışık saçtıkça bitki de etrafına ışık yayacak. Bu sistemle oluşturulan bitkiler ve ağaçlar parlak ışık yayarak, elektrik enerjisi kullanılmadan aydınlatma ihtiyacını karşılayacak.

Kimya, ziraat, moleküler biyoloji ve genetik gibi farklı disiplinlerin bir araya gelerek Üniversitenin Laboratuvarlarında hayata geçirmeyi planladığı bu proje için hazırlıklarına başlayan genç bilim adamı “Türkiye’de aydınlanma için yılda 40 milyar TL, sadece D-100 karayolunu aydınlatmak için ayda 2 milyon TL harcanıyor. Bunun için yapılacak her katkı devlete ciddi paraların geri dönmesi anlamına gelecek. Sokak lambalarının yerine ışık saçan ağaçların, evlerimizdeki aydınlatmanın yerini bitkilerin almasını sağlayacak bu çalışma sonucunda katma değeri yüksek, enerji konusunda verimlilik sağlayabilecek ürün elde etmeyi planlıyoruz. Bu bitkileri ilk olarak üniversitemizde kullanmayı çok istiyorum” diye konuştu.

Sokaklarda, caddelerde, mimaride ve evlerdeki aydınlatma sistemlerinin yerini Organik Işık Yayan Bitkiler alacak. Ateş böceği, deniz anası gibi ışık saçan canlıların bu özelliklerinin bulunduğu genlerin bitkilerin tohumuna aktarılmasıyla ilgili proje üniversitenin laboratuvarlarında sürüyor.

 

KAYNAK: http://www.mynet.com/haber/guncel/yakinda-turkiyeyi-bitkiler-aydinlatacak-2762894-1

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.