Ofis Aydınlatması Nasıl Olmalıdır ?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ofis aydınlatması tasarımı yapılırken bakılması gereken standart EN12464-1 standartıdır. Bu standart kapalı çalışma alanlarındaki kişiler için normal görebilen(görsel) kişilerin görme rahatlığı ve performans ihtiyaçlarını karşılayan aydınlatma kurallarını kapsar. Bu standart birçok kapalı alan çalışma yeri ve bunların ilişkili alanları için aydınlatma çözümlerini, aydınlatmanın niceliği ve niteliği bakımından belirler. Ek olarak iyi aydınlatma uygulaması için tavsiyeler de verilmektedir.

Bu standart özel çözümler sağlamadığı gibi tasarımcıların, yeni teknikleri araştırma serbestliğini veya yenilikçi cihaz kullanımını sınırlamaz. Aydınlatma gün ışığı, yapay aydınlatma veya ikisinin birleşimiyle sağlanabilir. Bu standart açık çalışma alanları ve yer altı madenciliği veya acil aydınlatma için uygulanmaz. Açık alan çalışma yerleri için EN 12464-2’ye ve acil aydınlatma için EN 1838 ile EN 13032-3’e bakılmalıdır.

Ofis aydınlatması aydınlatma tasarımı yapılırken EN12464-1 standardından yararlanılarak hesaplama yapılmaktadır.  Genellikle ofis içinde ortalama 500lux aydınlık seviyesinin yakalanması ve ortalama düzgünlüğün 0.60’ın üstünde olması yeterlidir. Müşterinin aydınlatmaya ayırdığı bütçesi nedeniyle ortalama aydınlık seviyesi standarda uygun yapılmamaktadır. Genellikle çoğu işletmelerde özellikle geçiş projelerinde (geleneksel floresan aydınlatmadan – LED’li aydınlatmaya geçişte) aydınlatma kalite kriterlerini de değiştirerek ortalama 300lux aydınlık seviyesinin yeterli olduğunu düşünerek buna göre çalışma istiyorlar. Her ne kadar standarda bu uygun olmasa da müşterilerin yarısından fazlası bunu istemektedir. Özellikle denetlemenin olduğu yerlerde aydınlatmaya dikkat edilse de bu konuda herhangi bir denetleme olmaması nedeniyle ortalama 200lux aydınlatılmış ofisler bile bulunmaktadır.

 

KAYNAK: http://www.destekarge.com/ofis-aydinlatmasi.html

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.