LED’ler Neden Bu Kadar Önemli ?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Hangi aydınlatma firmasını araştırırsanız araştırın karşınıza aynı üç harf çıkar: LED. Ledler sadece ışıklandırmada değil, teknolojik aletlerde adına sık rastladığımız bir kelime. Peki bir tür lamba çeşidi olan ledler neden bu kadar popüler? Led lambaları bu kadar kullanışlı ve popüler kılan şey ne? Sizler için led lambalara daha yakından bakacağız. Led lambalar ya da ekranları pek çok defa duymuşsunuzdur. Led kelimesi, “light emiting diode” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kelimedir. Dilimizdeki anlamı “ışık saçan diyot” olan bu lamba türü, telefon, bilgisayar gibi ürünler için de aynı anlamda kullanılır. Işık saçan akıllı telefon ekranları, televizyonlar kullanıcılara gece kullanım imkanı verirler. Ancak bu ışıklandırma teknolojisini bizler için popüler kılan başka sebepler var. Led ampüller, çok uzun zaman dayanabilme gücüne sahiptirler. Eğer daha önce geleneksel bir ampül veya floresan aydınlatma ürünü kullandıysanız bir ampül veya lambanın dayanıklı olmasının inanılmaz derecede önemli olduğunu bilirsiniz. Ledler, günde 8 saat çalışarak tam tamına 35 sene çalışmalarını sürdürebiliyorlar. Üstelik tüm bu işlevi geleneksel lamba veya ampüllerden çok dha az enerji harcayarak yapıyorlar. Çalıştığı süre boyunca sadece çeyrek watt enerji harcayan bu lambalar, bir güneş enerjisi paneli ile entegre edildiğinde son derece ekonomik bir aydınlatma gereci haline geliyor.

Led aydınlatma ürünlerinin sağladığı başarı o denli yüksek ki yılda 12 milyar Euro’luk kâr eden aydınlatma firmaları şimdiden gözlerini bu yeni aydınlatma şekline çevirmiş durumda. Peki led aydınlatma ürünlerine bu gücü sağlayan şey ne? Led ampüller, geleneksel ampüller gibi havasız bir fanusun içindeki tungsten bir telden geçen elektriğin ısıya dönüşmesi ile ışık elde etmediğinden enerji sarfiyatı son derece az. Buna paralel olarak florasan aydınlatma ürünleri işlevlerini yerine getirebilmek için bir bobinaj veya starter’e ihtiyaç duyuyorlar. Bu da florasan aydınlatma ürünlerini üretimi zor araçlar haline getiriyor.

Led aydınlatma ürünleri, kendileri için sağlanan elektrik enerjisinin %100’ünü ışığa çevirerek çalışyorlar. Üstelik bu küçük lambaları çalıştırmak için sadece 2 ya da 5 watt’lık bir elektrik enerjisi yetiyor.

ed lambaların geleneksel ampüllere göre avantajları şu şekilde sıralanabilir.

1.Düşük Enerji Gereksinimi: Pek çok farklı enerji kaynağı ile entegre edilebilen led lambalar, çok az miktarda enerji sarf ederler.

2.Yüksek Verim: Pek çok led aydınlatma ürünü dışarıya düşük oranda radyasyon ve ısı verir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi led lambalarda enerjinin tümü ışığa dönüşür.

3. Uzun Ömürlülük: Led lambalar son derece uzun ömürlüdür. Öyle ki bu lambaları günde 8 saat aralıksız çalıştırsanız bile 35 yıl kadar dayanacaklardır.

 

KAYNAK: http://www.masialux.com/blog/ledler-neden-bu-kadar-onemli/

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.