Led Teknolojisinin Ameliyathanelerde Kullanımı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ameliyathane lambaları, kullanıcıların ihtiyacı olan yüksek teknoloji, yüksek kalite, düşük maliyet, kolay kullanım ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Ameliyat lambaları gereğinden fazla ısı yaymadan, uzayan zaman periyotlarında çalışmak için dizayn edilir. Tavandan monteliler için bir ya da daha fazla dönüştürücü tavanın bittiği yerin üzerine yerleştirilir ya da duvara monteli uzaktan kontrol paneli, gelen doğrusal voltajı daha düşük voltaja dönüştürür(pek çok ışık için). Cerrahi ışıklar, cerrahi takımlarda ışıklandırmayı sağlar ve optimum görüntülemenin küçük olduğu cerrahi yerleri ışıklandırma, düşük kontrastlı çeşitli kesik ve vücut oyuklarında ışıklandırma dizaynı yapılır. Geleneksel lambalar (halojen lamba) ciddi çevre kirliliğine yol açmaktadır. Işık kaynağı olarak kullanılan LED’lerin avantajları bazıları soğuk ışık, düşük renk sıcaklığı, yüksek renk işleme ve uzun vadeli olarak kullanılabilmesi sayılmaktadır

Cerrahi prosedür için ışık devreye sokulur ve optimal pozisyonunu alması sağlanır. Işık özellikleri (pozisyonu, renk sıcaklığı, alan boyutu) cerrahın ameliyatta ışık ihtiyacı ile ilgili ayarlanabilir olması. Işığın kapanmasına, bozulmasına karşı bazı modeller devreye otomatik giren yedek lambalar bulunur.

Geleneksel Ameliyat Lambaları ve LED Teknolojili Ameliyathane Lambası

Geleneksel lambalar tipik olarak gaz dolu parlak lambalardır ve tepkimeye girmeyen 3 atm üzeri basınçlı gazlarda belirli ölçüde halojen içerirler. Xenon –halojen lambalar gaz yoluyla elektrik akımı geçirerek ışık salımı yaparlar. LED ameliyat lambaları kapsül ya da modüllerden oluşurlar, bunlar küçük yarı iletkendirler, elektrik devreleri tarafından uyarıldığında dar spektrumda ışık yayarlar. LED teknolojisin halojen lambaya göre üstünlükleri mevcuttur. Bunların başında daha az enerji tüketimi, daha az ısı yayması gibi özellikler daha çok etkili olmuştur. Türkiye’de bu gelişmeler takip edilmiş halojen lambadan LED lambaya hızlı bir geçiş başlamıştır. Halojen lambaların yerini LED lambalar almaktadır. Halojen lambanın LED lambaya göre fiyat avantajı bulunmasına rağmen çevre kirliliğine neden olması uzun ömürlü olmaması gölge kontrolünü net olarak gerçekleştiremediği için LED lambaları daha fazla tercih edilmektedir.

KAYNAK: http://www.emo.org.tr/ekler/34ef4d1f815fba3_ek.pdf

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.