LED Alzheimer Tedavisine Yardımcı Olabilir Mi ?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Farelerin gözlerindeki yanıp sönen LED ışıklarının, insanlarda Alzheimer hastalığına neden olan beyindeki plak seviyelerini azalttığı tespit edildi.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, ışığın, koruyucu hücreleri ve demansın başlamasını hızlandıran beynin içinde biriken zararlı proteinleri yok etmeye teşvik ettiği görüldü. LED’den gereken titreme oranı saniyede 40 kez yanıp sönüyordu; bu da insan gözüyle algılanamıyordu. Kullanılan cihaz, farklı frekanslarda yanıp sönecek şekilde programlanabilen bir LED şeridinden oluşuyordu. Uzmanlar, soruşturmalarını şimdi insanlar üzerinde yapılan testleri de içerecek şekilde genişletmeyi planlıyorlar ve şu anda doğru izinleri toplama aşamasındalar. Betamil amiloid proteininin oluşması, beynin demans tarafından kuşatılmaya başlandığına dair erken sinyallerden biridir ve plakın beynin hafıza kaybına yol açan sinir hücresinin ölümüne neden olduğu düşünülmektedir.

Işık, plak birikimi sonucu hasar gören beyin hücrelerini iyileşmeye ve normal olarak tekrar ateşe başlamaya teşvik eder ve düzenli bir beyin dalgası modeline yeniden başlar. Deneyde, amiloid plak düzeylerinin, her saat yedi gün boyunca bir saatlik ışık tedavisinden sonra yüzde elli oranında azaldığı tespit edildi. Bununla birlikte, plak düzeyleri tedavinin uygulanmasından sonraki saatlerde kuvvet kazandı.  Ancak tedaviyi tekrarlamak, sürekli bir düşüşe neden oldu.

Bilim adamları, çalışmalarını, hafızanın oluştuğu hipokampüs gibi Alzheimer’lerin yıkıcı alanlarından biri olan beynin diğer alanlarına yoğunlaşmaya başlayacak.

KAYNAK: http://luxreview.com/article/2016/12/could-led-help-to-cure-alzheimer-s-

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.