Işık Rengi Uykuyu Ve Uykusuzluğu Etkiliyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dr.Stuart Person liderliğinde yürütülen araştırmalarda deney farelerinin parlak ışığa verdiği iki çeşit tepkinin nedeni araştırmaya başlandı.

Dr.Stuart akşamları farelere ışık tuttuğumuzda bu onların uykuya dalmalarına sebep oluyor diyor,ama aynı zamanda uyanık kalmamızı sağlayan bazı salgılarında ortaya çıkmasına sebep olduğunu söylüyordu.Bu iki tepkinin ne şekilde birbiriyle bağlantılı olduğunu anlamak ve vücudumuzun uykuya geçmesinde önemli bir rolü olan mavi ışığın etkisini anlamak istemişlerdir. Araştırma takımı farelerin üstünde üç farklı renk kullandı bu renkler mor,mavi ve yeşildi. Ancak eldeki verilere dayanarak mavi ışığın uykuya en çok yardımcı olacak olan ışık rengi olduğuna da inanmaktalardı.

Ancak yeşil ışık fareleri 1 ila 3 dakika arasında uykuya daldırdı.Mavi ve mor ışık ise uykuyu 10 ila 19 dakika arasında geciktirdi. Dr.Peirson mavi ışığa maruz kalan farelerin yeşil ve mor ışığa maruz kalanlar ile oranla daha az uyuduğunu belirtti .Genellikle daha az etkin olacağı bir zamanda yeşil ve mavi ışık kullanılarak testin fareler üzerindeki etkisini doğruladı.Melanopsinin rolünü araştırmak için takım pigment eksikliği olan fareler üzerinde aynı testi uygulandı. Bu seferde sonuç tam tersi çıkmıştı mavi ışığa maruz kalan fareler daha çok mor ve yeşil ışığa maruz kalanlar ise daha az uyuyabilmişti. Araştırmacılar ayrıca ışığın her üç rengine  maruz kalan sıradan farelerde kortikosteron stres hormonu seviyesi artışına şahit olmuştur, bunun yanında mavi ışık çok daha yüksek bir artışa neden olmuştur. Melanopsini olmayan farelerde mavi ışığı gösterilen tepkiler büyük ölçüde azalmıştır.

Dr. Peirson şöyle diyor: ” Bu çalışma, beyne giden farklı yollar olduğunu gösteriyor – biri doğrudan uyku ve diğeri artan uyarılma. Melanopsinin hem yolları etkileyen, hem de önceden düşünülenden daha karmaşık bir rolü vardır. Bu adrenal stres yanıtlarını düzenlenebildiğini kanıtlamıştır.Bu çalışmaların başarılı olmasının sebebi farelerin gece boyu aktif olan ve uyumayan canlılar olmasıdır. Farelerde uykuya sebep olan yeşil ışığın insanlarda aksine uyanıklığa sebep olacağı düşünülüyor. O nedenle mavi ışığın stres hormonlarını tetikleyerek daha fazla uyanıklığa sebep olacağı düşünülüyor.

Son yıllarda yapılan çalışmalar tekrar göstermiştir ki ışığın insan uykusuna olan etkisi çok büyüktür. Ancak farelerde görülen değişiklikler gibi bazı insanlarda da ışığın etkileri farklı farklı olabilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar tekrar göstermiştir ki ışığın insan uykusuna olan etkisi çok büyüktür. Ancak farelerde görülen değişiklikler gibi bazı insanlarda da ışığın etkileri farklı farklı olabilmektedir.

 

KAYNAK: https://www.lightworld.com.tr/isik-rengi-uykuyu-ve-uykusuzlugu-etkiliyor/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.