Işık Kirliliği

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

şık, günlük yaşantımızın önemli bir parçası. Karanlık ortamı aydınlatmanın yanı sıra, dikkati istenilen bir yere toplamak ve görsel şölen oluşturmak amaçlandığında yine ışıktan faydalanıyoruz. Ancak bilinçsiz kullanıldığında ışıktan verim sağlamak neredeyse imkânsız hale gelmektedir. Işığın yanlış zamanda, yanlış yerde ve yanlış miktarda kullanılmasına ışık kirliliği adı verilir.Hava ve su kirliliği kadar kısa vadeli olumsuz sonuçlara sebep olmasa da uzun vadede rahatsız edici ve zararlı olmaktadır. Işık kirliliği en yalın ifadeyle verimsiz ve etkisiz aydınlatma demektir, bu da gereksiz enerji tüketimi anlamına gelir.

Işık kirliliği, bilinçsiz ışık tüketiminden kaynaklanan çevre kirliliğidir. Örnek vermek gerekirse, cadde ve sokak aydınlatmaları ışık kirliliğinin en çok görüldüğü yerlerdir çünkü birçok cadde ve sokak lambası gün ışığından etkilenmeksizin sürekli yanar. Oysa yapılması gereken, gün ışığıyla birlikte sönen ve karanlığın bastırdığı an yanan lambalar kullanmaktır. Böylece gereksiz ışık ve enerji tüketiminin önüne geçilmiş olur.

Cadde ve sokak lambalarının yanı sıra çeşitli ışık oyunları ve ışık gösterileri de ışık kirliliği kaynaklarına örnek olarak gösterilebilir. Eğlence amaçlı kurulan düzeneklerden yayılan ışıkların çok renkli ve şiddetli olması uzun süre izlendiğinde göz yorucu hale gelir. Bu da uzun vadede çeşitli göz rahatsızlıklarını tetikleyecektir.

Bina aydınlatmalarının bilinçsiz bir biçimde kurulması da ışık kirliliğine sebep olabilir. Örneğin, bir otoparktaki aydınlatma gereğinden fazla ışık yayıyorsa bu bir kirliliktir ve otoparkı kullanan bireylerin giriş çıkışlarda bazı yerleri yanlış görmesine ve gözlerinin kamaşmasına sebep olabilir. Bu durum otopark içinde yaşanacak olası kazaları da beraberinde getirebilir.

Evlerde kullanılan aydınlatmaların yanlış seçiminden ötürü binalardan dışarı taşan ışıklar da kirliliğe sebep olmaktadır. Gereksiz enerji tüketiminden doğan bu kirlilik cep yakan elektrik faturalarını da beraberinde getirecektir.

Işık kirliliği yalnızca insanlara değil, doğadaki tüm canlılara zarar vermektedir. Örneğin, geceleri yolunu yıldızlardan yararlanarak bulan kuşlar gece aydınlatmalarından yayılan gereksiz ve fazla ışık yüzünden yanlış yola sapıp yolunu kaybetmektedir. Bu durum onların ölümüne yol açabilir.

Diğer bir örnek ise deniz kaplumbağaları ile ilgili. Araştırmalar gösteriyor ki, yumurtadan yeni çıkan küçük deniz kaplumbağaları kara ile deniz arasındaki yolu iki bölge arasındaki aydınlık farkından yararlanarak katetmektedirler. Ancak yumurtaların bırakıldığı bölgedeki kuvvetli aydınlatma bu kaplumbağaların yönlerini şaşırmasına ve bunun sonucunda ölmesine sebep olmaktadır.

Yalnızca bireylere değil devlete de maddi yük getiren ışık kirliliğini azaltmak için alınabilecek birçok önlem mevcut. Bunların en başında tasarruflu aydınlatma kullanmak geliyor. Gün ışığıyla senkronize bir şekilde çalışan lambalar dışardan hiçbir müdahale gerektirmeden tasarruflu bir şekilde çalışmayı sürdürecektir.

Birçok reklam panosu uzaktan projektör yardımıyla aydınlatılmaktadır. Bunun yerine yukardan aşağı doğru yerleştirilen LED aydınlatmalar ile daha az enerji harcanıp daha çok verim elde edilebilir.

Işık kirliliğine karşı alınabilecek önlemler saymakla bitmez. Burada en büyük görev bireylere düşüyor. Tüketici bilincine sahip bireylerin ölçülü ışık tüketimi ile hem enerji tasarrufu sağlanabilir hem de çağımızın en önemli çevre kirliliklerinden biri olan ışık kirliliğinin de önüne geçilmiş olur.

 

KAYNAK: https://www.voltimum.com.tr/haberler/isik-kirliligi

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.