İç ve Dış Mimaride Aydınlatma ve Işığın Önemi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

İsamu Naguchi‘ nin “mimarlar arasında bir filozof” olarak adlandırdığı ve Kaliforniya’ dakiSalk Enstitüsü‘ nün ve de Bangladeş Parlamentosu‘ nun Estonyalı ünlü mimari Louis Kahn; “Güneş binaya çarpana kadar binanın ne kadar muhteşem olduğunu bilmiyordum” der. Ünlü mimarın ünvanına yakışır sadece bu sözü bile, aydınlatmanın bir yapıda ne denli önemli olduğunu gözler önüne serer.

Mimari tasarımlar kim ya da kimler için tasarlanırsa tasarlanıyor olursa olsun, ışığın tasarımdaki kullanımı son derece önemlidir. Küçük bir ev, kullanışlı bir ofis veya ışıldamak isteyen bir dükkan. Dünyanın neresinde olursa olsun yapılar, ışıklandırmaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü tüm mimari tasarımlar içinde yaşayacakları insanlar için tasarlanırlar ve insanların en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi de ışıktır. Bu yüzden ışığın kullanımı mimarlıkta son derece önemli bir husus olarak karşımıza çıkar.

Işık ve aydınlık, insanlar için ihtiyaç olmanın yanında aynı zamanda estetik bir unsurdur.Mimari tasarımlarda ışığın kullanımı, aydınlık insanlara ferahlık verir, onları psikolojik olarak iyi yönde etkiler. Bu yüzden ışık ve aydınlık, ışığın kullanımı gibi unsurlar mimarların üzerinde en çok durdukları unsurların başında gelir. Işık kullanımı konusunda farklı bir yol izleyen Gotik mimari, mimarideki bu genel eğilimin aksine mekanların içinde de dışında da karanlığın ve karanlık alanların üzerine düşer. Gotik mimarinin, gotik sanat akımının insanları suçluluk ve karamsarlığa ittiğini söylemeye gerek yok.

Yapının dışına çıktığımızda da ışık, binanın makyajı olarak çıkar karşımıza. Köşeler, peyzaj, yüzeyler ışığın ve aydınlığın gücüyle kendilerini bulurlar. Bu yüzden bir yapının dışında daışık ve aydınlık son derece önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. Projelerini çizmeye yeltenen mimar için ışık, istenildiği gibi kontrol edilebilen bir meta halini alır. Bir de bu proje, Güneş’ in kendini bonkörce sergilediği bir coğrafyada şekilleniyorsa doğal ışığı kullanmak başlı başına bir mesele halini alır.

Özetle, mimarlar için, mimarlık için ışık, ışığın kullanımı, aydınlık ve aydınlık alanlar büyük önem taşır. Çünkü ışık ve aydınlık insanların en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bu yüzdendir ki mimarlar ışığın kullanılması meselesine büyük önem verirler.

Işığı mekanlarınıza taşıyanlarsa aydınlatma firmalarıdır. Aydınlatma firmaları elektriğin gücünü ışığa dönüştürecek çözümler üretirler ve bu çözümleri mimarlarla paylaşırlar. Mimarlar da ışığı, usta bir kuyumcunun elindeki altın gibi ince ince işleyerek onun kıymetini bilerek mimari tasarımlarında uygularlar.

KAYNAK: http://www.masialux.com/blog/ic-ve-dis-mimaride-aydinlatma-ve-isigin-onemi/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.