Gizemli Bir Bakteriyle Işık Üretilerek Daha İyi Bir Ekran Yapıldı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ekran üreticileri son birkaç yıldır, kuantum noktalar olarak bilinen küçük kristallere takıntılı hale geldi. Üreticiler daha az para ödeyerek daha net ve parlak görüntü veren kuantum noktalı cep telefonu ve televizyon üretme fikrini ortaya koydular. Bir teknoloji firması kuantum noktalı bir bilgisayar çıkaracağını açıkladı. Fakat şirket bu küçük kristalleri yapmanın çevreye çok fazla toksit oluşturacağını belirterek fikrinden vazgeçti. Bir başka teknoloji firması çevre dostu kuantum noktalı TV üretmeye başlamış ancak fiyatları hiç te ucuz değil.

Bununla beraber bir üniversitede beş kimya mühendisi çevre dostu kuantum noktalı ekran için bir çözüm ürettiler; Bakterilerden çıkan bir enzime biraz metal eklemek. Bir araştırmacı tesadüfen bir hastanede bakterilerin metal ile etkileşime girdiğinde hızla büyüdüğünü farketti. Ancak doktorlar ve hemşireler endişeliydi. Çünkü Stenotrophomonas maltophila veya steno adı verilen bu bakterilerin çok az miktarı bir insanı hasta edebilir veya öldürebilirdi. Bu nedenle üniversitedeki kimya mühendilerinden biri neden bu bakterinin metal ile etkileşim oluşturduğunu öğrenmelerini istediler. Doktorlar bu duruma çok şaşırdı, bakteri mucizevi bir şekilde metal yüzeylerden elektrik alıyor ve büyüyordu. Doktor bu büyümeyi nasıl durduracağını bilmiyordu fakat bu gördüğü şey hayal gücünü arttırdı. Metal ile etkileşime geçip büyüyen bu bakteri mini krital üreten bir makine olarak yeniden tasarlanabilir miydi ?                                                                 Cevap taibik de evet idi .. Doktor bu gelişme bir mühendis olarak son derece heyecan verici olabilir ama bir doktor için oldukça korkutucu dedi.

Bu bulguları geçen yıl yayınladılar, fakat bir sorun vardı. Bu kuantum noktalarını oluşturmak için kullanılan bakteri tehlikeli ve bulaşıcıydı. Daha sonra kimya mühendisleri ve doktorlar araştırmalarının sonunda bakterinin tamamını değil de sadece içindeki bir enzimle kuantum nokta üretebileceklerini keşfettiler.

Fakat hala Kuantum ekranlar LED ekranlar kadar yaygın değiller. Bunun sebebi üretimde çevreyi kirletecek yağlı çözücüler ve pahalı tesisler…

Doktorlar, çok boyutlu nanokristallerini bir enzimle, oda sıcaklığında suda ürettiler. Daha güvenli, daha çevre dostu ve önceki yaklaşımlardan çok daha ucuz olduğunu ve ışığının rengini belirleyen kristallerin boyutunu kontrol etmenin de mümkün olacağının söylediler.

Peki bu kısa bir süre sonra kuantum noktalı ekranların daha ucuz olabileceği anlamına mı geliyor?

Kimya mühendisleri kuantum noktalı ekranlar için çalışmalarını sürdürürken hastanede doktor bu bakterinin büyümesini nasıl durdurabileceği üzerinde çalışıyor.

KAYNAK: https://www.nytimes.com/2016/05/06/science/quantum-dots.html?rref=collection%2Ftimestopic%2FLighting

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.