Ev Aydınlatmasında Sıkça Yapılan 5 Hata

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1. Yüzeyler Üzerine Çok Düşünmeyin
Aslında küçük bir odayı aydınlatmak için bir sıra gömme lambanın yeterli olduğuna dair yaygın bir görüş bulunmaktadır.
Bunun kendi odalarınızdan birisinde uyguladığınızda, aydınlatma ile ilgili bu görüşün ne kadar yersiz olduğunu kendi gözlerinizle görebilir ve hayalkırıklığına uğrayabilirsiniz.
Bir sıra uzanmış gömme lambalar, muhtemelen sizin odanızı aydınlatmak için yeterli olmayacaktır. Peki odanız için yeterli bir aydınlatma şeklini nereden ve nasıl bulacaksınız?
Bunun çözümü, tepede konumlandırılmış ve iç mimarlarca “ambiyans ışıklandırması” adı verilen ışıklandırma çeşididir. Bunun için “sarkıt” ürünleri inceleyebilirsiniz.
Elbette, odanızın konumuna göre duvara monte aplikler, yerden aydınlatmalar veya dekoratif ray spotlar da işinizi görebilir.
2. Kısılabilen Anahtarları İhmal Etmeyin
Seviyesi ayarlanabilen elektrik anahtarları oldukça kullanışlıdır. Bu sizi, aşırı parlak ışık – karanlık arasında seçim yapmaktan kurtarır ve lambaları dilediğiniz seviyede kullanabilmenizi sağlar.
Işık seviyesini kendiniz ayarlamak ve aşırı parlak – karanlık skalasından kurtularak ışığı modunuza göre ayarlamak isterseniz seviyesi ayarlanabilir elektrik anahtarlarını kullanabilirsiniz.
3. Gölge Pozisyonları Önemlidir
Odanız yeterinde aydınlatılmamış ve karanlıksa, hemen bir aydınlatma ürünü ile o noktayı aydınlatmayı deneyebilirsiniz.
Ancak unutmayın, yanlış konumlandırılmış bir ışık kaynağı size çözüm sunmaktan ziyade problem sunar.
Bunun üstesinden gelmek isterseniz öncelikle nereyi aydınlatmak istediğinize karar verin. Örneğin, bir banyodaki ışıklandırma prensibi ile bir mutfaktaki birbirine benzemez.
Bayolarda ışık kaynağı genellikle aynanın tam üstüne veya kullanıcının arkasına konumlandırılır. Mutfak söz konusu olduğunda, ışığı banyodaki gibi konumlandırmayı denerseniz
oluşan gölgeler muhtemelen başınıza bela olacaktır. Bu yüzden mutfakta ışık kaynağının tavanda konumlanmasına dikkat edin.
4. Oda Renginiz Önemlidir
En sık kullanılan dekorasyon prensiplerinden birisi de odalarda genellikle pastel renk tonlarının kullanılmasıdır.
Aşırı kapalı veya açık renklerden genellikle uzak durulur çünkü ışığın duvarınız üzerinde nasıl durduğu son derece önemlidir.
Bu yüzden, odanız için bir ışıklandırma veya aydınlatma çözümü ararken oda duvarlarının ve de mobilyaların rengini de mutlaka hesaba katmalısınız.
Gri tonlar, odalarınızın kapalı ve karanlık görünmesini, açık tonlar ise tam tersi şekilde görünmesini sağlayacaktır.
5. Lamba Enerjilerini Hesaba Katın
Aydınlatma araçları kadar lambaların da ne kadar enerji harcadıklarını hesaba katarsanız, ay sonundaki elektrik faturanız kabuslarınıza girmez.
Elbette eviniz için seçtiğiniz lamba ve aydınlatma sistemlerinin enerjisi, verdikleri parlaklıkla doğru orantılı olacaktır. Bunu da dikkate alırsanız harika bir ambians oluşturmak için önünüzde hiç bir engel kalmaz.

KAYNAK: http://www.masialux.com/blog/ev-aydinlatmasinda-sikca-yapilan-5-hata/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.