Enerji Tasarrufu Sağlayan Aydınlatma İpuçları

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Aydınlatma mimariye ve dekorasyona bambaşka boyutlar kazandırabilir. İyi ışıklandırılmış bir salon, banyo veya ofis bu mekanların ışıklandırma çözümleri için harcadığınız her kuruşa değecektir. Ancak hangi tip lamba kullanırsanız kullanın lambalar ışık üretmek için elektriğe ihtiyaç duyarlar. Elektrik enerjisi ise içinde bulunduğumuz çağda giderek daha pahalı hale gelen bir enerji çeşidi. Yaşadıkları mekanları harika bir şekilde ışıklandırmak isteyen pek çok kişinin kafasında çoğunlukla aynı soru vardır; tasarruflu ve etkili bir aydınlatma veya ışıklandırma elde etmek mümkün müdür?

CFL Ve LED Lambalar Kullanın

CFL Lamba, zaten enerji tasarruflu lamba anlamına gelmektedir. Yine LED lambalar “Light Emitting Diots” anlamına gelmektedir ve elektron geçişinden ışık elde edilmesini sağlarlar. CFL ve LED lambalar normal bir elektrik ampülünden çok daha az enerji harcarlar. Enerji tasarrufu yapan bir lamba ile aydınlatılmış mekanlar hem size huzur verir hem de elektrik faturasından tasarruf etmenizi sağlar.

Eğer CFL ve LED lambalar arasında bir karşılaştırma yapmak gerekirse LED Lambanın daha tasarruflu olduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak LED lambalar, farklı dekoratif unsurlara rahatlıkla uygulanabilen bir lamba tipidir. CFL ise LED lambadan çok daha hesaplı bir lamba tipidir. Buna karşılık aşırı ucuz olan CFL lambalar çabuk patlamalarının yanında cıva içermeleri açısından da risklidirler.

Gereksizse Söndür Alışkanlığı Kazanın

Askeri kurumların odasında elektrik anahtarlarının altında “lüzumsuzsa söndür” ifadesi yer alır. Klişe bir ifade olsa da aydınlatma masraflarının azaltılmasında ışıkları kullanmadığınız anda kapatmanız önemli derecede önemlidir. Eğer bu şekilde enerji tasarrufu sağlamanın doğru bir yol olduğunu düşünmüyorsanız, sizi bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Çünkü ışıklandırma söz konusu olduğunda ışıkları kullanmadığınız zamanlarda kapatmak, enerji tasarrufu sağlamanızda etkilidir.

Düşük Watt’lı Ampüller Kullanmak

Bazı ışıklandırma ve aydınlatmada eğer sürekli açık kalan lambalar kullanıyorsanız bu lambaların düşük watt değerine sahip olmasına dikkat edin. Örneğin 15 watt’lık bir ampül, 75 watt’lık bir ampülden %80 oranında daha az enerji harcar. Eğer sürekli yanması gereken lambaları düşük watt’lı ampüllerden seçerseniz, yüksek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Enerji tasarrufu sağlamak için LED veya CFL lambaları tercih edebilirsiniz. Sürekliaydınlatma, özellikle bir odada vurgulamak istediğiniz obje veya kısmı vurgulamak için son derece idealdir.

Hareket Sensörleri

Özellikle iç mekan aydınlatmada hareket sensörü kullanırsanız, ışıklandırma veyaaydınlatma araçlarının sadece siz odada bulunduğunuz anda açılan ve siz odada yokken sönen ışıklar enerji tasarrufu sağlamanızda size önemli bir katkı sağlar. Özellikle boyutları küçük olan hareket sensörleri bir mekan için son derece uygundur. Hareket sensörleri biraz pahalı gibi görünse de size sağlayacağı enerji tasarrufu, hareket sensörünün fiyatını kısa zamanda çıkartabilir.

Gün Işığını Kullanın

ün ışığını kullanmak aydınlatma veya ışlıklandırma yöntemlerinizde masrafların azalmasına neden olmaz aynı zamanda psikolojinizi pozitif yönde etkiler. Bu açıdan, gün ışığını kullanan doğal aydınlatma bir mekan için yapılabilecek en uygun ve en verimli aydınlatma şekillerinden birisidir. Malzeme teknolojisinde kaydedilen aşama sayesinde ısı camın dışında kalsa da ışık, aydınlatmak istediğiniz mekanın içine kadar süzülebilir. Hem pozitif bir ruh hali hem de enerjiden tasarruf için gün ışığını ve doğal aydınlatmayı kullanmayı ihmal etmeyin.

Perdeleri Açık Tutun

Özellikle gündüz saatlerinde perdeleri açık tutmak ve doğal güneş ışığının mekanların içine süzülmesini sağlamak, aydınlatma açısından size eşi bulunmaz bir tasarruf sağlar. Tıpkı gün ışığını mekanlarda kullanmak gibi eğer gündüz saatlerinde perdeleri kapatmazsanız, mekanlarınızı doğal bir şekilde aydınlatabilirsiniz.

 

KAYNAK: http://www.masialux.com/blog/elektrikten-tasarruf-ettirecek-5-aydinlatma-ipucu/

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.