Elektrik’te Tasarruf

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Elektrik günümüzde en önemli enerji türlerinden bir tanesidir. İnsanoğlunun vazgeçilmezi olan bu enerji türünün aydınlatmada kullanılırlığının yanı sıra bugün Dünya’da kullanılmadığı yer yok. Peki biz hava ve su gibi gerekli olan bu enerji türüne gereken önemi verebiliyor muyuz? Bu enerjiyi verimli ve kaliteli kullanabiliyor muyuz?
Enerji verimliliği, enerjinin verimli ve rasyonel olarak üretilmesi, depolanması, iletilmesi, dağıtılması ve kullanılmasıdır..
Günümüzde elektrik üretim merkezlerinde kaliteli üretim gerçekleştirilse dahi dağıtım hatlarında voltaj değişimleri,değişken yükler,yüksek frekans parazitleri,ve elektrik kesintileri oluşmaktadır. Ülke genelinde yeterli elektrik üretimi olmasına rağmen iletim şebekesindeki yetersizlikten dolayı da bir çok yerde bazen yeterli ve kaliteli elektrik olmaması kaçınılmazdır. Dağıtım şebekelerindeki yetersizliklerden dolayı bir şehir’in bazı semtlerinde kesintiler ve yetersizlikler olabilir.
Bu olaylar sonucunda tüketicilerde zaman ve maddi zararlar oluşmaktadır.Bir çok kuruluş ve kişiler sadece elektrik kesintilerinden dolayı kayıplara uğradığını düşünüyor.Bunun yanında enerjinin verimsiz kullanımı ve kalitesiz enerjinin düzeltilme yoluna gidilmemesi gibi faktörlerde zaman ve maddi kayıplar oluşturmakta.
Ülkemizde enerjinin verimli kullanılmasına neden olan tasarruf, zaman zaman, enerjinin az kullanılması, iki ampulden birinin söndürülmesi olarak algılanmaktadır. Oysa enerji verimliliğini arttırma da en önemli etken olan tasarruf, enerji değeri olan atıkların değerlendirilmesi, enerji verimliliği yüksek cihazların kullanılması ve mevcut enerji kayıplarının önlenmesi yoluyla tüketilen enerji miktarının ekonomik kalkınmayı ve sosyal refahı engellemeden, kalite ve performansı düşürmeden, enerji ihtiyacının en aza indirilmesi olarak tanımlanmaktadır.
Ekonomik olarak, enerji verimliliğinin arttırılması, ilave yeni enerji kaynaklarının devreye sokulması için yapılacak yatırımlardan daha caziptir. Bu manada enerji verimliliğini arttırmak için uygulanacak enerji tasarrufu hızlı ve ucuza elde edilebilen bir enerji kaynağıdır. Ülke ekonomisine katkısının yanı sıra, sanayi sektörümüzdeki tesis bazında enerji tasarrufu ile üretim kademelerinde enerji tüketiminin azaltılması ve böylece mamul maddenin üretimindeki maliyetlerin düşmesi sağlanabilecek, bu da sanayi kuruluşlarımızın iç ve dış pazardaki rekabet şansını arttıracaktır.
Enerji tasarrufu ile kısa ve orta dönemde gelişmiş ülkelerin enerji teminiyle ilgili sorunlarının çözülmesinde küçümsenemeyecek derecede katkı sağlanması yaşanılan bir deneyimdir.
Bu nedenle ülkemizde, tüketicilerin bilinçlendirilmesi adına yapılan faaliyetlere önem verilmeli ve desteklenmelidir.

 

KAYNAK: http://www.elektrikhaber.com/2015/06/21/elektrikte-tasarruf/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.