Akıllı Otomotiv Aydınlatmasının Parlak Yeni Dünyası

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Aydınlatmayı Güvenliği Artırmak İçin Kullanmak
Tahrik ederken yaptığımız tüm kararların yüzde 90’ının gözlerimizin beynimize gönderdiği bilgilere dayandığı tahmin edilmektedir. Karanlıkta sürüş, uzaklıkları doğru bir şekilde belirleme kabiliyetimizi önemli ölçüde etkiliyor ve mümkün olan en iyi kararları vermemizi zorlaştırıyor.

Karanlıktan sonra güvenliği artırmak için, otomobil üreticileri bu nedenle , sürücülerin görünürlüğünü artırmak için aydınlatmayı nasıl kullanacaklarına ve bu nedenle onlara çevrelerindeki şeyleri daha iyi anlamalarını istiyorlar.

Bu sürücünün önemli bir kısmı, geleneksel halojenli veya yüksek yoğunluklu deşarj (HID) lambaları LED’lerle değiştirmektir.LED teknolojisi son 10 yılda önemli ölçüde gelişti; LED tabanlı aydınlatma birçok otomobil üreticisi için tüm otomotiv dış ve iç aydınlatma ihtiyaçları için yeterince olgunlaştı.

LED’lerin avantajları çoktur ve özellikleri otomotiv aydınlatması için mükemmel kılar: kompakt, güvenilir, ısıya dayanıklı, enerji açısından verimli ve yüksek hızda açma ve kapama özelliğine sahiptir. Sonuç olarak, araç tasarımcılarına yolcu güvenliğini artırmak için yeni fırsatlar veriyorlar.

Dinamik Otomotiv Aydınlatması
Tüm sürücüler kısa farlardaki farlar arasında (standart gece saati ayarı, etrafında başka araçlar olduğunda kullanım için uygun) ve tam ışıklı farlar arasında (başka yerde olmadığı zaman daha ileri aydınlatma için) bilgi sahibi olacaklar trafik). Çoğu arabada, bu elle yapılır, ancak üreticiler araçtaki ışık sensörleri kullanılarak bu geçiş işlemini otomatikleştiren sistemler geliştirmektedir.

Ayrıca, LED’leri kullanarak, ikiden fazla parlaklık ayarı sunmak mümkündür, çünkü bu tür ışık kolayca renksizleşebilir.

Bu nedenle, muhtemel bir senaryo, otomobil üreticileri için kısa ve kısa huzmeli farlar arasında düzgün değişen ışıklar tasarlamak içindir. Bu özellik, örneğin, kirişin aracın hızı ile aynı hizada otomatik olarak yükselmesini sağlayabilir. Sonuçta, ne kadar çabuk gidiyorsanız, ileride bir şeye tepki vermeniz gerektiğinde o kadar çok zaman bulacaksınız ve o kadar iyi aydınlatılmış olursanız, size en uygun tepki verme şansınız artar.

Daha Güvenli Köşe Çıkarma
Bisiklet parkurlarındaki ışık gibi, otomobil üreticileri de far tasarımlarını direksiyon açısına cevap verecek şekilde değiştiriyorlar. Bu, direksiyon simidinde bazıları ve ilerideki yola bakanlar da dahil olmak üzere aracın çevresinde bulunan sensörlerden gelen verileri bir araya getirerek yapılır. Bu, otomobilin hızı, yola göreli aralığı ve dönüş hızı hakkında bilgi alır.Bu bilgiler aracın farın kirişini yatay olarak döndürmesini sağlayarak, sürücüye önlerinde olanın mümkün olan en iyi görünümünü sunar.

Öte yandan, farlar hikayenin tek parçası değildir: diğerleri, stratejik olarak yerleştirilmiş ışıklar, otomobil yaklaşırken ve köşeleri döndürürken görünürlüğü artırmak için otomatik olarak açılabilir.

 

KAYNAK: http://www.ledjournal.com/main/articles/the-bright-new-world-of-smarter-automotive-lighting/

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.