5 Adımda Led Aydınlatma Dönüşümü

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ortalama enerji tüketiminde aydınlatmanın rolü ticari binalarda %20-25, üretim alanlarında %5-10 arasındadır. Mevcut olan aydınlatma sistemlerini yeni teknoloji LED aydınlatma sistemleri ile değiştirmek, enerji maliyetlerini azaltır. Mevcut pazar koşullarına göre akılda kalan algı, “LED aydınlatmaya geçerseniz tasarruf edersiniz!” şeklindedir. Bu tek başına doğru bir yaklaşım değildir, bu değişimi bir proje olarak ele almak lazımdır.

Bir aydınlatma sisteminin LED ürünlerle değişimini aşağıdaki adımlarla değerlendirmekte fayda var. Bir aydınlatma uzmanı değilseniz, bu sizi endişelendirmesin. Bir aydınlatma uzmanından, aydınlatma tasarımcısından, enerji yöneticisinden veya enerji verimlilik firmalarından yardım alabilirsiniz. “LED aydınlatmaya nasıl geçerim?” sorusunun cevabını birlikte bulacaksınız.

1. Öngörü

Bir uzmandan yada aydınlatma konusunda bir firmadan yardım alın. Onlar sizin mevcut sisteminiz hakkında sorgulamada bulunacaklar. Bu görüşmede, kaç adet hangi ürün varlığı, ne kadar süre kullanıldığı vb. sorular gündeme gelecektir. Bu sağlık taramasında, sizin sisteminizde ne kadar verimlilik ve sonucu tasarruf sağlanacağı tahmini olarak belirlenecek.

2. Denetleme/Ölçüm

Bu adımda mevcut aydınlatma sistemi kontrol edilmeli, aydınlatma değerleri, elektriksel ve kullanım süresi ölçülmeli. Aydınlatmanın karakteri ortaya çıkartılmalı, sistemde ekleme ve çıkarımlar yapılma gerekliliği belirlenmeli.

3. Değişikliklerin Planlanması/Maliyet Hesabı

İkinci adımda yapılan işlemlerin sonucunda alınan veriler doğrultusunda gerekli dönüşüm ve değişimler planlanmalı. Aynı veriler ve yeni LED aydınlatma ürünlerini verileri hesaplanarak, fark enerji verimliliği ve parasal tasarruf miktarları çıkartılmalı. Kullanılacak LED aydınlatma ürünleri ve diğer maliyetler hesap edilmeli buna göre yatırım maliyetlerinin ve tasarrufla geri dönüşüm süreçleri ortaya çıkarılmalı. Burada önemli olan sistem ömrü boyunca toplam maliyettir. Global çalışmalarda 5 yıla kadar geri dönüşüm süreleri makul, yatırım yapılabilir olarak kabul görmektedir.

4. Finansman

Karar sürecinde değişimde finansman şeklini tayin edebilirsiniz. Kendi öz kaynaklarınızdan finans edebileceğiniz gibi bazı destek programlarından faydalanıp, kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

5. Uygulama

İlk 4 adımda yapılan çalışmalar doğrultusunda verimlilik projesi uygulamaya geçirilir. Projede bazı aksamalar olsa bile destek aldığınız uzmanlar/firmalar bunlara çözüm getirebilir ve projeniz hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Sonuç olarak iyi planlanıp hesaplanan bir proje, planlanandan çok az bir sapma ile verimlilik sağlar, size parasal tasarruf, hepimiz için çevreci temiz bir dünya koşullarını destekler.

 

KAYNAK: http://www.aydinlatma.gen.tr/5-adimda-led-aydinlatma-donusumu.html

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.